دی ۲۸, ۱۳۹۹

ارلینگ هالند چگونه بهترین مهاجم اروپا شد؟

زمان مطالعه: ۸ دقیقه

ارلینگ هالند که همین حالا هم بسیاری او را با زلاتان ابراهیموویچ مقایسه می کنند، با نمایش های درخشانی که در چمپیونزلیگ داشت، خود را به عنوان یکی از آینده دارترین مهاجمان فوتبال اروپا معرفی کرد.

مجله تکنولوژی کمرامگ / نمایش های درخشان ارلینگ هالند از زمان انتقال ۲۰ میلیون یورویی از ردبول سالزبورگ به بروسیا دورتموند، توجهات بیشتری را به همراه داشت؛ در حالی که این ستاره یک متر و ۹۲ سانتی متری، در ۱۵ سالگی اولین بازی ملی اش را انجام داده بود و به او لقب “بچه مرد” (manchild) دادند.

وقتی مولده در ژانویه ۲۰۱۷ هالند را از براینه به خدمت گرفت، سرمربی این تیم کسی نبود جز اوله‌گنار سولسشر، سرمربی فعلی منچستریونایتد. بعد از دو سال، ارلینگ، پسر آلف اینگه هالند، هافبک سابق لیگ برتری، به سالزبورگ پیوست و مانند سادیو مانه و نبی کیتا که در این باشگاه اتریشی مراحل ترقی را طی کردند ، به یک باشگاه بزرگتر منتقل شد. با نمایش هایی که او ارائه داده، چندان تعجب برانگیز نیست که او را جزو بهترین مهاجمان فوتبال اروپا می دانند. هالند زمانی گفته بود:” من الگوهای زیادی داشتم و بازی های بازیکنان زیادی را دنبال می کردم اما زلاتان بزرگترین آنها بود. شیوه بازی او، خیلی خوب است. جدا از این، او اهل اسکاندیناوی است؛ بنابراین باید از او الگو گرفت.”

آنالیز تاکتیکی

ارلینگ هالند همه ویژگی های مورد نیاز برای تبدیل شدن به یک مهاجم کامل را دارد. قدرت بدنی اش به او کمک می کند تا جلوی زمین توپ را حفظ کند تا بقیه بازیکنان از راه برسند . او می تواند کنترل لازم روی توپ را داشته باشد و در زمان لازم، هم تیمی هایش که از راه رسیده اند را صاحب موقعیت کند.این توانایی فیزیکی همچنین او را به یک تهدید روی ارسال های هجومی تبدیل می کند و همین طور یک ابزار مفید در تیم برای زمان هایی که بخواهند با توپ های مستقیم رو به جلو، حمله کنند. او که معمولا به عنوان مهاجم نوک بازی کند، بین مدافعان میانی حریف جاگیری می کند سپس با حرکت از پشت سر آنها، خط دفاعی حریف را به دنبال خود می کشد. او همچنین به راحتی به عقب برمی گردد تا به خط میانی کمک کند؛ چه در مرکز زمین و چه از کناره ها.

هرچند این کیفیت جابجایی های اوست که بزرگترین نقطه قوت او محسوب می شود. چه قرار گرفتن در موقعیت های عقب تر و حفظ توپ (عکس پایین) یا رفتن به پشت مدافعان حریف، او چنان این جابجایی ها را سریع انجام می دهد که او را به بازیکنی بسیار موثر تبدیل کرده است. این معمول است که مهاجمان بعد از اینکه روی استارت اولیه، توسط بازیکن خودی صاحب توپ نشوند، دوندگی دومی انجام می دهند اما در مورد هالند این موضوع صدق نمی کند. او دائما در حال استارت زدن است و اگر صاحب توپ نشود، بلافاصله برای حمایت از بازیکن خودی، بار دیگر استارت می زند. چنین جابجایی های مداومی، تمرکز و استقامت بازیکنان حریف را به چالش می کشد.

حرکت‌های هالند به سمت میانه زمین، فضای لازم برای حمله را برای هم‌تیمی‌هایش فراهم می‌کند.
حرکت‌های هالند به سمت میانه زمین، فضای لازم برای حمله را برای هم‌تیمی‌هایش فراهم می‌کند.

این جابجایی ها در یک سوم هجومی (عکس پایین)، به ویژه در محوطه جریمه، می تواند گول زننده هم باشد. ارلینگ هالند که دائما با توجه به حرکت توپ، موقعیتش را تغییر می دهد، حتی ممکن است خود را از جریان بازی خارج کند، تا وقتی که دوباره به سمت توپ برود یا اینکه ساکن بماند. بنابراین حریفان مستقیمش نه تنها باید او را زیر نظر داشته باشند، بلکه باید مراقب شکل دفاعی شان و موقعیت توپ هم باشند. آگاهی هالند از شرایطی که در آن قرار دارد، باعث می شود تا آنچه قرار است رخ بدهد را بررسی کند، موقعیتش را اندکی تغییر بدهد تا حریفان را به زحمت بیندازد و بررسی کند که آیا فضایی برای استفاده کردن وجود دارد یا نه.

جابجایی‌های مداوم هالند، کار مدافعان حریف برای مهار او را به شدت دشوار می‌کند.
جابجایی‌های مداوم هالند، کار مدافعان حریف برای مهار او را به شدت دشوار می‌کند.

اگر هالند باید یک حرکت هجومی انجام بدهد، با تلاش بیشتر آن تغییرات اندک را انجام می دهد تا حریف را به هم ریخته و به دردسر بیندازد. حرکت های او به ندرت در خط مستقیم از نقطه سکون و به سمت توپ اتفاق می افتد- حرکت او شامل حرکت های دائم به سمت توپ و سپس دور شدن از آن است تا بتواند فضاهایی که هم تیمی هایش برای تغذیه او نیاز دارند را فراهم کند. جابجایی برای دور شدن از توپ، همچنین زمان و فضای اضافی ای به او می دهد تا بتواند موقعیتش نسبت به توپی که از راه می رسد را تنظیم کند- و تعداد قابل توجهی از گل های او، نتیجه این جابجایی هاست.

هالند شوتزنی از سمت راست یا از دهانه محوطه جریمه را ترجیح می دهد. سرعتی که او برای شوتزنی دارد، معمولا زمان لازم به مدافعان برای پرس و بلاک نمی دهد و کیفیت شوت های او به اندازه ای که به خوبی ضربه نهایی را به توپ می زند. تمام کنندگی او، نقطه قوت دیگر اوست. او می تواند با هر دو پا شوت بزند- شوت هایی کوتاه و دقیق- و به ندرت درون محوطه جریمه، اضافه کاری می کند و این هم یکی از دلایل موفقیت او تا به حال است.

در آرایش 3-4-3 دورتموند، هالند در نوک مثلث هجومی قرار دارد.
در آرایش ۳-۴-۳ دورتموند، هالند در نوک مثلث هجومی قرار دارد.

نقش او در دورتموند

در حالی که هالند در سالزبورگ و زیر نظر جسی مارچ، بیشتر در آرایش ۲-۴-۴ بازی می کرد، در دورتموند بیشتر به عنوان مهاجم نوک در آرایش ۳-۴-۳ مورد علاقه لوسین فاوره به کار گرفته می شود (عکس بالا). سه بازیکن خط حمله آنها معمولا با عرض کم بازی می کنند تا وینگ-بک های تیم نفوذ کنند، تعداد بازیکنان در وسط افزایش پیدا کند و به این ترتیب، حرکات ترکیبی در این پست ها بیشتر شود، بلکه در کناره ها و نیم-فضاها هم بتوانند موقعیت ها دو در برابر یک ایجاد کنند. (توضیح مترجم: half-spaces یا نیم-فضاها، فضاهای بین بال و وسط زمین هستند).

در این نیم-فضاهاست که بسیاری از گل های دورتموند طرح ریزی می شود. وقتی آنها در این موقعیت ها صاحب توپ هستند، هالند بیشترین خطر را برای تیم حریف دارد. وقتی مالکیت توپ آنها به این موقعیت ها می رسد، با حرکت یک مهاجم یا وینگ-بک که نفوذ کرده، کامل می شود، آنوقت هالند از مدافع یارگیر خود جدا می شود تا بتواند در موقعیت زدن ضربه نهایی قرار بگیرد.

پست هالند در ترکیب این فصل دورتموند و در ترکیب احتمالی نروژ در جام جهانی 2022
پست هالند در ترکیب این فصل دورتموند و در ترکیب احتمالی نروژ در جام جهانی ۲۰۲۲

*این مقاله با عنوان Bundesliga player watch: Erling Braut Haaland در سایت Coachesvoice منتشر شد.

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *