دی ۲۷, ۱۳۹۹

عمق میدان در عکاسی چیست؟

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

مفهوم عمق میدان در عکاسی
عمق میدان چیست؟

عمق میدان یا depth of field به محدوده هایی از عکس گفته میشود که دارای وضوح بیشتری نسبت به بقیه محدوده است و به صورت قابل توجهی فوکوس شده باشد.
محدوده وضوح تصویر در عکاسی پدیده ای بسیار مهم و تاثیر گذار است که در صنعت سینما نیز از آن استفاده میکنند که علاوه بر زیبایی بصری بیانگر نیز میتواند باشد. محدوده وضوح در عکاسی میتواند تغییر کند و بصورت عمق میدان کم یعنی یک منطقه خاص و مشخص شده و دارای وضوح کم و عمق میدان زیاد یعنی تصویری با وضوح بالا و جزییات بیشتر نمایش داده شود.

چشم انسان تمام اشیا را بصورت واضح میبیند در صورتی که دوربین نه تنها میتواند عکس هایی با درجات وضوح مختلف بگیرد بلکه میتواند عکس هایی بگیرد که در فواصل معینی نا واضح و در فواصل دیگر واضح باشند. واضحی و نا واضحی در فواصل مختلف با تنظیماتی بسیار ساده قابل تعیین است.

ایجاد و تعیین محدوده وضوح در عکاسی بسیار ساده است و از طریق برخی از تنظیمات دوربین، لنز و سوژه میسر است.

راه های ایجاد عمق میدان در عکاسی

  • با کمک دیافراگم
  • فاصله کانونی
  • دوری یا نزدیکی به سوژه

دیافراگم

دیافراگم شدت نوری که وارد لنز میشود را کنترل میکند و همچنین وظیفه دیگری که دارد ایجاد محدوده وضوح کم یا زیاد در عکس است. میتوان با کم و زیاد کردن عدد دیافراگم محدوده وضوح تصویر را کنترل کرد. به این صورت که بازترین حالت دیافراگم کمترین عمق میدان و بسته ترین حالت دیافراگم بیشترین عمق میدان را به ارمغان می آورد.

  • عدد دیافراگم کوچک(f2)عمق میدان کم
  • عدد دیافراگم بزرگ(f32)عمق میدان زیاد

 فاصله کانونی

  • هر چه قدر فاصله کانونی افزایش یابد محدوده وضوح تصویر و عمق میدان کاهش می یابد(لنز تله)
  • هر چقدر فاصله کانونی کاهش یابد محدوده وضوح و عمق میدان در تصویر افزایش می یابد. (لنز واید)
    توجه داشته باشید که هنگام عکاسی محدوده وضوح در ویزور دوربین مشخص نیست. پس باید خود از نتیجه استفاده از لنزی که بکار میگیرید اطلاع داشته باشید.

دوری یا نزدیکی به سوژه

به طور طبیعی هر چقد فاصله سوژه تا دوربین کاهش یابد محدوده وضوح تصویر کاهش میابد و هر چقدر فاصله دوربین تا سوژه بیشتر شود محدوده وضوح افزایش میابد.

نکته ۱: بعضی مواقع به دلیل تاریکی محیط نمی توان از دیافراگم بسته برای ایجاد عمق میدان استفاده کرد. در این مواقع میتوان از سوژه فاصله گرفت یا لنزی با فاصله کانونی کمتر را انتخاب کرد.

نکته ۲: استفاده ی همیشگی از محدوده وضوح کم یا صرفا زیاد برای عکاسی مناسب نیست. بلکه با توجه به سوژه و مفهوم مورد نظر باید از هر کدام استفاده کرد. برای مثال هنگامی که بخواهید از یک منظره طبیعی که قصد دارید تمام جزییات صحنه را در عکس داشته باشید عکاسی کنید اعداد دیاف زیاد در اینجا گزینه ی بسیار خوبی برای استفاده است. ولی هنگامی که سوژه مد نظر شما یک چهره است، برای نمایان ساختن اهمیت آن سوژه و حذف موارد اضافی اطراف سوژه که باعث شلوغی و ازدحام بیجا میشوند از اعداد دیاف کوچک استفاده کنید.

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *