دی ۲۸, ۱۳۹۹

نکاتی جالب از سریال برکینگ بد

زمان مطالعه: ۸ دقیقه

« برکینگ بد » در حقیقت یک اصطلاح با لهجه جنوبی در انگلیس است به معنای کسی که برای مدتی کوتاه یا بلند بر اثر یک اشتباه، از راه راست منحرف شده است.

مجله تکنولوژی کمرامگ / در عصر امروز که باید آن را عصر طلایی تلویزیون نامید، سریال « بریکینگ بد » (Breaking Bad) را نیز باید یک شاهکار هنری در عرصه ی ساخت سریال های تلویزیونی دانست. برکینگ بد که از داستان های شکسپیر الهام گرفته است داستان یک معلم شیمی آرام و فروتن را روایت می کند که ابتلا به سرطان ریه باعث می شود که به یک تولید کننده ی بزرگ مواد مخدر تبدیل گردد. سیر روایی داستان این سریال طوری است که شما را مجذوب خود می کند هرچند داستان آن کمتر دچار فراز و نشیب شدید شده و معمولاً در یک سیر یکنواخت حرکت می کند. با این وجود چنان به جزییات داستان با دقت پرداخته شده است که این کمبود اوج و فرود به خصوص در فصل های اول چیزی از مهیج بوده و جذابیت آن نمی کاهد.

اما نکات جالب سریال

۱- کاراکتر جسی پینکمن قرار بود که در انتهای فصل اول بمیرد اما آرون پال با بازی خویش چنان تاثیری بر سازندگان سریال گذاشت که تا آخر سریال حضورش را مستدام کرد.

Blogs - Breaking Bad - Breaking Bad Binge – Aaron Paul Shares Five ...

۲- طبق قرارداد سازنده برکینگ بد با شبکه پخش کننده، سازندگان قادر بودند در هر فصل تنها یک بار از واژه «لعنتی» استفاده کنند اما سازندگان با هوشمندی کامل به شکل افکتیوی بارها از این واژه در هر فصل استفاده کردند.

۳- در ابتدا قرار بود نقش والتر وایت را جان کیوزاک یا متیو برودریک بازی کنند که با رد این پیشنهاد، نقش به برایان کراسنتون رسید.

Breaking Bad' Movie Creator Reveals What Happened to Walter White

۴- هانک یا همان باجناق والتر وایت در ابتدای فصل پنجم برکینگ بد با پیشنهاد بازی در یک سریال دیگر مواجه شد که به سراغ سازندگان رفته و از آنها درخواست کرد که او را در همان ابتدای این فصل بکشند. سازندگان کار ابتدا شوکه و بعد پیشنهاد او را با جدیت رد کردند تا او تا انتهای سریال همراه آنان باشد.

Breaking Bad - Hank Schrader - AMC


۵- پسر والتر وایت در زندگی واقعی هم دچار همان بیماری است که در سریال مشاهده می کنید. البته بیماری او در زندگی واقعی کمی خفیف تر است، ولی به هر حال دچار این بیماری هست.

RJ Mitte: 'Nothing I do will ever compare with Breaking Bad ...

۶- ماریوس استن یا هماتن مدیر کارواشی که والتر در فصل اول در آن مشغول به کار است، در حقیقت یک نابغه شیمی است که دارای مدرک پی اچ دی در این علم است که واقعا کارش همان است که می بینید.

Dr. Marius Stan Presents: Uncertainty of Thermodynamic Data ...

۷- فیلم The Avengers نیز همزمان در همان استودیویی فیلمبرداری می شد که این سریال در آنجا فیلمبرداری می شد.

۸- اعتصاب نویسندگان هالیوود نه تنها به این سریال ضرر نزد، بلکه باعث شد تا در وقفه ایجاد شده، سازنده این سریال با فراغ بال بتواند کاراکترهای خود را قوی تر کند.

۹- هر چه به پایان سریال نزدیکتر می شویم، شخصیت والتر وایت به شخصیت فیلم «صورت زخمی» نزدیکتر می شود و این مسئله از روز اول مد نظر سازندگان این سریال هم بوده است.

۱۰- نام هایزنبرگ در حقیقت ادای دینی به ورنر هایزنبرگ، شیمی دان بزرگ است که نظریه سرعت الکترون او، نظریه بسیار مشهوری در علم شیمی است.

۱۱- «برکینگ بد» در حقیقت یک اصطلاح با لهجه جنوبی در انگلیس است به معنای کسی که برای مدتی کوتاه یا بلند بر اثر یک اشتباه، از راه راست منحرف شده است.

۱۲- تعداد قسمت های برکینگ بد ۶۲ قسمت است که در جدول تناوبی عناصر، عنصر ۶۲ ایزوتوپی است که برای درمان سرطان ریه به کار می رود.

Official 'Breaking Bad' Mobile Game Announced

۱۳- نام خانوادگی هانک یا باجناق وایت هم از روی نام دانشمند شیمی دان آلمانی گرهارد شرایدر اقتباس شده است که به طور اتفاقی گاز اعصاب را کشف کرد.۱۴- در فصول آخر این سریال تنها در چهار صحنه والتر وایت و جسی پینکمن مقابل هم قرار گرفته اند و فیمبرداری از هر کدام به صورت جداگانه انجام شده است.

۱۵- تمام رنگ لباس شخصیت ها در فیلم ثابت است و نشانه سمبلیک روحیه آنهاست. هر کاراکتر دراین سریال با رنگ خاص خودش شناخته می شود.

Breaking Bad Writers Discuss What They Learned From Working On The ...

۱۶- در طول سریال دو نفر از عوامل دار فانی را وداع گفتندکه دو قسمت از سریال با یاد و خاطره آنها شروع می شود.

۱۷- برخی از صحنه های بیابان به شکل مخفیانه فیلمبرداری شده است. زیرا گروه مجوز این کار را نداشته است! مانند همان سکانس اول از قسمت اول سریال.

۱۸- بابت هر قسمت از سریال که در نیکومکزیکو فیلمبرداری شده است، مبلغی حدود یک میلیون دلار به اقتصاد محلی آنجا تزریق شده است.

۱۹- نام اصلی والتر وایت در فیلمنامه در حقیقت والتر هارتول وایت است که در سریال از گفتن نام وسط او خودداری شده است!

۲۰- برومین و باریوم که با حروف اختصاری Br و Ba در لوگوی فیلم استفاده شده است، هیچ ربطی به ساخت متامفتامین یا همان شیشه ندارد و تنها برای استفاده اسمی از این دو عنصر استفاده شده است.

۲۱- چندین سکانس و قسمت از فیلم پس از فیلمبرداری توسط نویسندگان فیلم از سریال کنار گذاشته شد، زیرا توجیه منطقی برای آن پیدا نکردند. مثلا سکانسی که والتر وایت برای رئیس مافیای زندان ایالتی مواد می فرستد! خب چطور می شود مواد به زندان ایالتی فرستاد؟

۲۲- برکینگ بد در مجموع ۴۷ جایزه از آن خود کرده است.

۲۳- ترجمه نام برکینگ بد به فارسی در سایت آی ام دی بی «بدبیاری» است!

۲۴- نکته جالب اینجاست که این سریال با زیرنویس فارسی اورژینال از طرف سازندگان در اختیار مخاطبان گذاشته شده است، اما نسخه دی وی دی که در ایران فروخته می شود، زیرنویسی متفاوت دارد و اورژینال نیست! (طبعا دلیلش دانلود شرکت پخش کننده آن است نه خرید اورژینال آن!)

۲۵- در بخش راهنمای والدین برکینگ بد نکات بسیار جالبی برای هر قسمت ذکر شده است که خواندن آن خالی از لطف نیست. البته ما قادر به نوشتن این نکات نسیتیم، اما واقعا این بچه های خارجی هم سوسول تشریف دارند!

۲۶- صفحه رسمی فیس بوک این سریال نزدیک به شش میلیون و نیم مخاطب داشته است.

۲۷- فرمول شیمیایی که در ابتدای تیتراژ هر فصل دیده می شود، در حقیقت فرمول اصلی ساخت شیشه یا همان متامفتامین است.

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *