بهمن ۱, ۱۳۹۹

کات‌های مخفی فیلم ۱۹۱۷ و روش خلاقانه‌ی تدوین این فیلم

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

در این مقاله قصد داریم روش تدوین فیلم ۱۹۱۷ را با هم مرور کنیم. یکی از مهم‌ترین آثار سال گذشته، اثر درخشان سم مندس یعنی ” فیلم ۱۹۱۷ ” بود که داستان آن در حاشیه‌ی جنگ جهانی اول می‌گذشت.

مجله تکنولوژی کمرامگ / فیلمی که در ظاهر برای کمک به انتقال تجربه‌ی حضور در میدان جنگ به صورت نمای بلند و بدون قطع ساخته شده بود. اما واقعیت این است که فیلم مندس برداشت‌های متعددی داشت و زمان‌هایی از حدود چهل و پنج ثانیه تا نزدیک به یازده دقیقه را در بر می‌گرفت. 

نحوه تدوین فیلم

نکته این‌جاست که لی اسمیت (تدوین‌گر ثابت آثار کریستوفر نولان) چنان با ظرافت این صحنه‌ها را به هم وصل کرده بود که کم‌تر کسی چنین ظرافتی را درمی‌یافت. این کات‌ها یا برش‌های ظریف به کمک سه تکنیک جذاب و سینمایی ایجاد شده‌اند که در پی به آن‌ها اشاره می‌کنیم.  • نخست: کات مخفی فیلم ۱۹۱۷ در تاریکی (تکنیکی که نخستین‌بار توسط آلفرد هیچکاک در فیلم «طناب» به کار گرفته شد)
  • دوم: مخفی کردن کات در دوربینِ در حال حرکت (که قبلاً در فیلم «بردمن» به کارگردانی الخاندرو گونزالس‌ایناریتو هم استفاده شده بود)
  • سوم: مخفی کردن کات با استفاده از شیئی که از جلوی سوژه عبور می‌کند؛ مثل دیوار یا سنگ یا سربازی که با کمک جلوه‌های ویژه دو نمای دیگر را به هم وصل می‌کند.
قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *