بهمن ۵, ۱۳۹۹

درک نور در عکاسی و استفاده از آن

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

در این مقاله به موضوع درک نور در عکاسی و استفاده از آن به نفع خودتان پرداختیم… با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

۱- شدت(Intensity)

درک نور در عکاسی / شدت، عمدتاً به خاطر روشنایی‌اش، به عمق و غنای یک عکس اشاره دارد. شدت در روشنایی پیوسته به‌صورت مداوم وجود دارد، اما تغییر می‌کند؛ برای مثال،‌ شدت نور روز در بعدازظهر کاهش می‌یابد.
برخلاف نور پیوسته، اگر روشنایی ضعیفی وجود داشته باشد، روشنایی الکترونیکی می‌تواند شدت را تقویت کند. بعضی وقت‌ها، شما باید از طریق نوردهی(Exposure) این شدت قوی را جبران کنید.

۲- نوردهی(Exposure)

دوربین‌ها حس‌گرهای ساخته‌شده‌ای دارند که به‌طور خودکار در معرض روشنایی پیوسته قرار می‌گیرند. بااین‌حال، در روشنایی فلاش، این‌که دوربین‌تان بتواند با «شدت» تنظیم شود، ‌به فلاش بستگی دارد. فلاش‌هایی که روی دوربین نصب شده‌اند یا اغلب به آن متصل می‌شوند، می‌توانند نوردهی(Exposure) را انجام دهند. برای فلاش‌ها، به یک متر نوری هم نیاز دارید که نوردهی را انجام دهید.

Nature photography from the air Free Photo

۳- دامنه(Range)

نور به کجای تصویر می‌رسد؟ پاسخ به این سؤال دامنه‌ی نور را تعریف می‌کند. دامنه، یک تفاوت بزرگ بین نور پیوسته و فلاش است. در روشنایی پیوسته، صحنه مایل به روشنایی کامل با کمی سایه است. عکاسان می‌توانند از این اثرِ سایه‌ برای ایجاد درام استفاده کنند. سایه‌ها اغلب یک قوت به‌حساب می‌آیند نه یک مشکل.
دامنه در کنتراست، بسته به موقعیت می‌تواند یک مسأله برای نور فلاش باشد. برای مثال، اگر فلاش از سوژه خیلی دور باشد، ‌بلااستفاده است زیرا «دامنه» ضعیف می‌شود. در این شرایط، شاید بهترین کار این است که از طریق یک نوردهی طولانی‌تر، نور پیوسته را امتحان کنید.

۴- حرکت(Action)

این‌که روشنایی پیوسته و فلاش چگونه حرکت را مدیریت می‌کنند، یک تفاوت بزرگ دیگر است. سرعت شاتر، حرکت را در نور پیوسته ثبت می‌کند، بنابراین شما باید سرعت شاترتان را نسبت به روشنایی تنظیم کنید. یادتان باشد که ثبت حرکت در نور پیوسته‌ی ضعیف‌تر کار سختی‌ست، زیرا سرعت شاتر شما باید کمتر باشد.
از سوی دیگر، نور فلاش می‌تواند بدون درنظر گرفتن سرعت شاتر، حرکت را ثبت کند. این یکی از مزایای استفاده از فلاش است که باعث می‌شود شات‌های دارای حرکت راحت‌تر ثبت شوند.

۵- دمای رنگ(Color Temperature)

برای مبتدی‌ها صحبت در مورد دمای روشنایی می‌تواندگیج‌کننده باشد، اما ارزش توجه به آن‌را دارد. ایجاد یک تصویر واقع‌گرایانه با رنگ های غنی نیاز به درک خوبی از درجه حرارت دارد.
برای ساده کردن این مفهوم، می‌توان دما را مانند آتش و یخ تصور کرد. آتش، رنگ‌های گرم مانند نارنجی و قرمز دارد؛ درحالی‌که یخ سایه‌های رنگ آبی را دارد. در عکاسی،‌ هردو افکتِ رنگ، نتیجه‌ی نورپردازی هستند.
دمای رنگ فلاش الکترونیکی(به‌طور کلی) خنثی است، اما دمای روشنایی پیوسته بسته به منبع متفاوت است. سه منبع نور پیوسته‌ی رایج که درجه حرارت را تحت تأثیر قرار می‌دهند عبارتند از:

نور فرونتال یا نور تنگستن

این دو منبع نور گرم هستند. تعادل رنگ سفید خودکار در این نورپردازی ممکن است تصاویری با رنگ نارنجی ایجاد کند. می‌توانید این گرمی را در کامپیوتر اصلاح کنید یا می‌توانید با آن کار کنید و حالتی متمایز ایجاد کنید.

نور فلوئورسنت

نور فلوئورسنت می‌تواند بازدارنده باشد چون به‌لحاظ رنگ بسیار تغییر می‌کند و سریع سوسو می‌زند، از بسیار گرم تا بسیار سرد متفاوت است. بااین‌حال، از آن‌جا که چراغ‌های فلوئورسنت ارزان هستند، عکاسان گاهی اوقات تصمیم می‌گیرند که در استودیوهای خود با آن‌ها کار کنند. برای انجام این کار، می‌توانید سرعت شاتر خود را با چرخه‌ی نور فلوئورسنت مطابقت دهید. هم‌چنین اگر چندین نور وجود دارد، از پاور استریپ(نوار قدرت) برای روشن کردن همه‌ی آن‌ها در همان زمان استفاده کنید.

نور خورشید و نور ماه

نور طبیعی به این دلیل که در طول روز/شب تغییر می‌کند، درجه حرارت رنگی گسترده‌ای تولید می‌کند. نور مهتاب سرد است،‌اما نور خورشید متفاوت است. نور روز هنگام صبح و عصر گرم است اما هنگام ظهر، هنگامی‌که خورشید در بالا و کاملاً فیلتر نشده است، خنک‌تر است.

Camera photography design studio editing concept Free Photo

۵- دمای رنگ(Color Temperature)

  • نور فرونتال یا نور تنگستن
  • نور فلوئورسنت
  • نور خورشید و نور ماه

بخش بزرگی از پرداختن به نورهای به‌ظاهر ضعیف بستگی به این دارد که از قبل برای چنین موقعیت‌هایی آماده باشید. هنگامی‌که می‌دانید از هر نوع نور چه انتظاری داشته باشید، مهارت بیشتری در ایجاد تصاویر عالی بدون درنظرگرفتن وضعیت خواهید داشت. تمرین کنید با انواع مختلف روشنایی کار کنید و به‌زودی، فرصت‌هایی در مکان‌هایی را خواهید دید که به‌نظر غیرممکن می‌رسیدند.

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *