آذر ۳, ۱۳۹۹

رابرت کاپا; عکاسی که ماندگار شد…

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

اگر به عکاسی علاقه‌مند باشید و اهل نگاه کردن به عکس‌ها باشید بعید است اسم رابرت کاپا را نشنیده باشید.


کمتر کسی از علاقمندان عکاسی است که عکس مشهور رابرت کاپا را ندیده باشد، همان عکسی که از لحظه مرگ یک سرباز جمهوری خواه اسپانیایی در جنگ‌های داخلی اسپانیا گرفته شده است. این عکس در آن زمان نیز بسیار تاثیر گذار بود و باعث شد که مردم بر ضد نیروهای فرانکو، از جمهموری‌خواهان حمایت کنند.
همان‌گونه که شاید اطلاع داشته باشید، چندی پیش نگاتیو این عکس همراه با همه عکس‌های دیگری که رابرت کاپا در آن روز برداشته بود، پیدا شد. اخیرا نیز نمایشگاهی از این عکسها در باربیکن لندن برگزار شد. نگاتیو عکس های آن روز همگی شماره داشتند و این امکان فراهم شد که سیر زمانی تهیه عکسها بررسی شود. به سوالاتی که در این ۷۰ سال در مورد واقعیت این عکس وجود داشت، پاسخی، هر چند احتمالی، داده شود.

آندری فریدمان عکاس اومانیست و ضدجنگی که او را با نام رابرت کاپا می‌شناسند در اکتبر ۱۹۱۳ در بوداپست متولد شد. وی فتوژورنالیسم را در آلمان در سن ۱۸ سالگی آموخت. کاپا از معروف‌ترین عکاسان جنگ قرن بیستم به حساب می‌آید.

رابرت کاپا; عکاسی که ماندگار شد...

عکس‌های او از جنگ داخلی اسپانیا و جنگ جهانی دوم استانداردهای متداول در زمینهٔ عکاسی جنگ را پایه‌گذاری کرد. معروف‌ترین اثر او عکس لحظه‌ی مرگ سربازی است که درست در لحظه‌ی تیر خوردن و قبل از افتادن روی زمین گرفته شده است.

این عکس آنقدر عجیب و تاثیرگذار است که بعضی کارشناسان تا مدتها به واقعی بودنش مشکوک بودند و آن را ساختگی می‌پنداشتند، اما سالها پس از مرگ او مدارکی دال بر واقعی بودن عکس این ادعاها را رد کرد.

رابرت کاپا از موسسان آژانس عکس مگنوم بود، مؤسسه‌ای که اولین مرکز گروهی برای تمامی عکاسان آزاد دنیا به حساب می‌آید. در سال ۱۹۵۴ برای عکاسی از یک منطقه‌ی جنگی از ماشینش پیاده شده بود و وارد منطقه‌ی خطرناکی شد، لحظاتی بعد بر اثر انفجار مین و قبل از رسیدن به بیمارستان جان خود را از دست داد.

او عکاسی بود که در لحظه‌ی مرگ دوربینش در دستش بود.

رابرت کاپا; عکاسی که ماندگار شد...
قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *