آبان ۶, ۱۳۹۹

آخرالزمان برفی | انتظاراتی که Wasteland 3 داریم

زمان مطالعه: ۸ دقیقه

عناوین آخرالزمانی در تمامی عرصه ها، مانند سینما، تلویزیون و صنعت بازی، در زمره محبوب ترینها قرار دارند. از The Walking Dead در تلویزیون گرفته، تا آثاری مانند Fallout و The Last of Us در دنیای گیم. البته بدیهی است وقتی ژانر یا سبکی بیش از حد محبوب می شود، بازیسازان و ناشران، چه بزرگ چه کوچک به سمت آن سبک هجوم برده و سعی می‌کنند عناوینی در آن سبک توسعه دهند. همین مسأله باعث می شود در کنار آثار بزرگ و AAA ناشران بزرگ، عناوین کوچک تر و حتی Indie Games هایی نیز در آن قالب شاهد باشیم. زیر شاخه Apocalypse در دنیای گیم نیز همیشه وضعیتی مشابه دارا بوده است. خصوصا که مواردی مانند زامبی، آخرالزمان و فاجعه های اتمی و طبیعی به مواردی عادی در سینما، تلویزیون و دنیای گیم تبدیل گشته اند.
با این مقدمه بسیار کوتاه، باید بگویم در مقاله پیش رو، قرار است نیم نگاهی به عنوان Wasteland 3 بیاندازیم. بازی که تولد آن به سال ۱۹۹۸ باز می گردد و بنابراین سری Wasteland جز با سابقه ترین ها و پیشکسوتان در دنیای گیم به شمار می آید! بین نسخه اول و دوم این سری، وقفه بسیار طولانی وجود داشت که همین وقفه در مورد فاصله بین نسخه دوم و سوم نیز صدق می کند. حال پس از سالها انتظار طرفداران، چندین و چند بار تاخیر و بلاتکلیفی، در شهریور ماه امسال بالاخره می توانیم شاهد این عنوان باشیم. در ادامه نگاهی خواهیم انداخت بر مهم ترین انتظاراتی که از این عنوان داریم.

۱- دنیایی وسیع و در عین حال پر از جزییات
عنوان Wasteland 3، عنوانی Squad Based است و به همین دلیل عضو گیری و جذب نیرو و سرباز های مختلف، بسیار اهمیت دارد. بازی در شهر کولورادو آمریکا در جریان است. البته نه کولورادو عادی‌. بلکه در فضایی پسا آخرالزمانی و البته برفی!
یکی از مهم ترین نکاتی که از نسخه سوم Wasteland, آنهم بعد از این همه تاخیر و وعده انتظار می رود این است که دنیای بازی که شامل ماموریت های اصلی و فرعی، فعالیت های جانبی و موارد کوچک و بزرگ دیگر است، عمیق و پر جزییات باشد. این مسأله خود جنبه های دیگر مانند تنوع در طراحی محیط، جذابیت قابل قبول Quest های فرعی و موارد دیگر را نیز طلب می کند. البته بنابر گفته سازندگان، Wasteland 3 از لحاظ محتوا بسیار کامل و پر و پیمان است! با این وجود باید امیدوار بود سازندگان هر دو بعد کمیت و کیفیت را در کنار یکدیگر مورد توجه قرار داده باشند.

۲- تاثیر مشهود تصمیمات اتخاذ شده
در عناوین نقش آفرینی، امکان تصمیم گیری و حق انتخاب در قالب برخی Quest ها یا فعالیت، از جمله ارکان مهم این سبک به شمار می رود. اما مسأله ای که وجود دارد این است که آیا این تصمیمات به معنای واقعی تأثیر گذار هستند و دنیای پیرامون مخاطبان را شکل می دهند یا خیر؟ چرا که در برخی عناوین نقش آفرینی, تصمیمات به کشتن یا نجات دادن فردی خاص و موارد کلی خلاصه می شود که به طور کلی، تاثیری بر روند کار گروه ها و دنیای بازی نمی گذارند. اما سازندگان Wasteland به این نکته اشاره کرده اند که تصمیمات بازیبازان در مواردی مانند کمک یه گروه یا جبهه ای خاص، می تواند به طور عینی و مشهود بر روی دنیای بازی و جزییات آن تاثیر گذاشته و آن را تغییر دهد. اگر این گفته سازندگان درست باشد، هم اهمیت تصمیمات اتخاذ شده افزایش می یاید، و هم اینکه بازی ارزش تکرار پیدا می کند چرا که تصمیمات و انتخاب های گوناگون، به نتایج منحصربفرد منتهی می شوند که این مسأله برای طرفداران پر و پاقرص این سری می تواند بهانه ای باشد برای تجربه دوباره این عنوان

۳- جذابیت و تنوع فعالیت های جانبی و Quest های فرعی
به طور کلی در عناوینی که خط داستانی بازی طولانی است و دنیای بازی نیز محتوای قابل توجهی در خود گنجانده است، مراحل فرعی و فعالیت های جانبی بسیار مهم به شمار می آیند. چرا که مخاطبان ساعات قابل توجهی را صرف انجام این فعالیت ها می کنند تا بتوانند آپگرید ها و ارتقاء های لازم را کسب کنند و از طرف دیگر از تک تک لحظات خود در بازی لذت ببرند. این مسأله البته همیشه هم به خوبی پیش نمی رود چرا که برخی اوقات سازندگان این دسته عناوین، آنچنان که باید و شاید به مراحل فرعی توجه نمی کنند و در نتیجه شاهد یکسری مراحل فرعی مشابه، با مضامینی تقریبا یکسان هستیم که به سرعت تکراری شده و حس یکنواختی را به مخاطب منتقل می سازند. از آنجایی که به نظر می رسد در زمینه محتوا، Wasteland 3 عنوانی طولانی و کامل است، اهمیت مراحل فرعی و فعالیت های جانبی در آن چند برابر می گردد. اطلاعات دقیقی در مورد این فعالیت ها و Quest ها در دست نیست و تنها می توان امیدوار بود که سازندگان، مراحل فرعی بازی را با حوصله و دقت بالا طراحی ساخته باشند که شاهد مواردی تکراری و یکنواخت نباشیم.

۴- داستانی جذاب با کشش بالا
وقتی صحبت از یک بخش داستانی طولانی می شود، صحبتی که مطرح است این است آیا سازندگان می توانند کشش و جذابیت داستان و اتفاقات پیرامون آن را برای مدت طولانی حفظ سازند؟ این مسأله بلاشک یکی از بزرگترین چالش های پیش رو برای هر سازنده ای به شمار می آید. چرا که یکنواختی روند داستان و نداشتن کشش، می تواند به راحتی مخاطب را زده کند و از لذت بازی برای او بکاهد. این طور که به نظر می رسد از حیث چند شاخه شدن دیالوگ ها این نسخه به مراتب کامل تر از نسخه قبلی عمل کرده بنابراین می توان امیدوار بود که بازی جذابیت داستانی خود را بتواند برای مدت قابل قبولی حفظ سازد. البته تا حدی تکراری شدن جریان اتفاقات داستانی اجتناب ناپذیر به شمار می آیدد یا این وجود احتمال وقوع هر چیزی کاملا ممکن است.

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *